Homogenizatory kosmetyczne - jak wpływają na parametry produktu kosmetycznego?

Homogenizatory kosmetyczne – jak wpływają na parametry produktu kosmetycznego?

Homogenizacja to proces, który jest wykorzystywany w wielu sektorach przemysłu. Jednym z nich jest przemysł kosmetyczny, który stawia przede wszystkim na jakość produktów i nowoczesne technologie wykorzystywane do ich produkcji. Do tego celu wykorzystuje się homogenizatory, czyli urządzenia pozwalające osiągnąć spójną i jednorodną masę z produktów, które w naturalnych warunkach fizycznych nie mieszają się ze sobą. Dzięki temu homogenizatory kosmetyczne w znaczący sposób pozwalają ulepszyć produkty. Jak wpływają na parametry tych produktów?

Zmniejszenie wielkości cząstek

Wielkość cząstek w bardzo dużym stopniu odpowiada za wchłanialność kosmetyku, co przekłada się na jego skuteczność i koszt produkcji (dobra wchłanialność pozwala użyć mniejszość ilość substancji aktywnych). Homogenizatory kosmetyczne pozwalają na zwiększenie wchłanialności produktu, przy jednoczesnym zwiększeniu jego efektywności.

Tworzenie stabilnej emulsji

Homogenizatory kosmetyczne pozwalają na tworzenie emulsji, które odznaczają się większą trwałością. Jest to możliwe dzięki temu, iż proces homogenizacji zapobiega rozdzielaniu się poszczególnych faz produktu – płynnej oraz stałej. Dodatkowo homogenizacja pozwala na użycie mniejszej ilości emulgatorów, co sprawia, iż kosmetyk jest bardziej naturalny.

Mówiąc o zaletach homogenizatorów kosmetycznych trzeba też wspomnieć o tym, iż pozwalają one na otrzymanie kosmetyków charakteryzujących się wyższymi stężeniami substancji aktywnych. A to sprawia, iż produkt końcowy jest znacznie wyższej jakości.