Homogenizatory - podział ze względu na zastosowanie

Homogenizatory – podział ze względu na zastosowanie

Obecnie w przemyśle wykorzystuje się wiele nowoczesnych technologii, które mają usprawnić proces produkcji. Jednym z nich jest homogenizacja, której podstawowych zadaniem jest połączenie takich substancji, które nie mieszają się w naturalnych warunkach. Ta technologia wykorzystuje homogenizatory, czyli specjalne urządzenia, które charakteryzują się uniwersalnością i wszechstronnością zastosowania. Rodzaje i typy homogenizatorów mogą być bardzo różne, jednak najbardziej popularny podział (uwzględniający ich zastosowanie) to homogenizatory laboratoryjne, przemysłowe i procesowe.

Homogenizatory laboratoryjne

Ten rodzaj homogenizatorów – jak sama nazwa wskazuje – jest wykorzystywany przede wszystkim w laboratoriach. Dzięki nim tworzy się kremy, maści, odżywki, pasty, emulsje bądź zawiesiny. Bardzo często homogenizator laboratoryjny jest wykorzystywany do testowania danej substancji przed przeniesieniem jej do masowej produkcji.

Homogenizatory procesowe

Ten typ homogenizatora wykorzystuje zwłaszcza przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Wykorzystuje się je między innymi do tworzenia niewielkich serii, które potem – o ile przejdą odpowiednie testy – są wdrażane do produkcji na dużo większą skalę.

Homogenizatory przemysłowe

Urządzenia tego typu są stosowane przede wszystkim w średnich i dużych procesach produkcyjnych – zwłaszcza tam, gdzie niezbędne są wydajne procesy mieszania. Homogenizatory przemysłowe są używane głównie w masowej produkcji.